Řada prodejců vyhlásila poslední pátek listopadu za „Black Friday – Černý pátek“ výrazných slev. Někteří z prodejců pomocí reklamních kampaní lákaly veřejnost na slevy zboží ve výši až 80%. Ne ve všech případech byly deklarované slevy skutečné. Opakovaly se tak případy jiných slevových akcí, kdy prodejci uváděli nepravdivé informace o původních cenách výrobků a služeb.

Vedle výše uvedených nekalých praktik se objevují i takové, kdy je uvedená cena u pokladny vyšší, než deklarovaná cena v akci. V souvislosti s konáním slevové akce „Black Friday“ uskutečnila Česká obchodní inspekce ve dnech 23. a 24. listopadu 2017 mimořádnou kontrolní akci na den zvaný „Black Friday“ na celém území republiky. Cílem bylo ověřit, zda uváděné slevy jsou poskytovány v souladu se zákonem.

Celkem bylo provedeno 92 kontrol převážně v supermarketech, hypermarketech a obchodních centrech na celém území České republiky. Porušení zákona o ochraně spotřebitele bylo prokázáno ve 13 případech, kdy se prodejci nejčastěji dopouštěli nekalé obchodní praktiky. Spotřebiteli byla často účtována u pokladny cena vyšší, než uvedená cena pro „Black Friday“.

Typickým příkladem porušení zákona byla kontrola elektro provozovny ve Velkém Meziříčí. Inspektory byl do kontrolního nákupu zakoupen výrobek deklarovaný jako TOP PRODUKT v rámci reklamní akce „Black Friday“. Jednalo se o elektrickou žehličku Philips. Avizovaná cena byla prodávajícím stanovena ve výši 1 799 Kč. Skutečně účtovaná cena však byla 2 499 Kč. Tímto jednáním byl spotřebitel poškozen ve výši 700 Kč a s prodejcem bude zahájeno správní řízení.

Blíží se čas povánočních výprodejů. Obezřetnost je proto namístě. Dobrý způsob jak odhalit nepoctivé prodejce, je před zakoupením určitého zboží porovnání ceny u jiných prodejců, například na internetových srovnávačích

Autor: Mgr. Jiří Fröhlich, ČOI a redakce