Českou síťovku těm dříve narozeným není třeba představovat. Bez ní nebylo cesty k zelináři, do sámošky pro potraviny, k řezníkovi pro kus nějakého masa, nebo salámu ani do pekárny pro voňavý bochník šumavy, či vejražky. S vynálezem plastových tašek však síťovky zmizely. Ale nyní, když zjišťujeme jakou zátěž plastové tašky a plasty všeobecně představují pro životní prostředí, nastal čas na návrat. A co víc, síťovky nabízí mnohá využití!

Síťová taška je český vynález.
Karolína Pechová v roce 2012 oprášila skoro sto let starou tradici a v chráněných dílnách vyrábí síťové tašky. Šijí se ručně podle vlastních registrovaných vzorů a velká část se také ručně barví. V nabídce jsou mimo jiné síťovky z bambusového vlákna, hustooké bavlněné síťovky či síťovky s vnitřní kapsou, které jsou plnohodnotnou náhradou dámské kabelky.

Dovolená se síťovkou: hodí se sportovcům, houbařům i k vodě
Síťová taška už dávno neslouží jen k odnosu nakoupených potravin. Její vlastnosti oceňuje stále víc Čechů během dovolených. Unese až 25 kilogramů, je pružná, skladná, je do ní vidět a její údržba je velmi snadná. Navíc ji je možné díky originálnímu řešení uch nosit na rameni, v ruce nebo jako designový batoh.

K VODĚ
Plavky, deka, ručník, opalovací krém, kniha, pomůcky pro malé neplavce, nafukovací matrace, míč – to je jen zlomek nezbytností, bez kterých většina Čechů nevyrazí k vodě. Do čeho ale všechno zabalit? Ideální volbou je síťová taška. “K vodě – ať už k moři, nebo na koupaliště – je naprosto ideální, pojme spoustu věcí a prázdná je naopak mnohem skladnější než objemná plážová taška a snadno se schová třeba pod deku. Po ukončení vodních radovánek je možné uložit zpět do síťovky například mokré ručníky a ty potom doma i se síťovkou vyprat”. Vyjmenovává jednu z mnoha způsobů využití síťovek zakladatelka firmy Česká síťovka Karolína Pechová.

Lidé se mě často ptají na ukládání drobností, jako jsou například klíče, drobné nebo mobilní telefon, do síťové tašky. Právě u těchto věcí úplně nestojí o to, aby byly vidět, a navíc mají strach, že jim z tašky vypadnou. I na to jsme pamatovali. Pro naše zákazníky máme v nabídce síťovku s pružnou vnitřní kapsou v pestrobarevném i decentním provedení. Možné je samozřejmě také k síťovce připnout vlastní taštičku na zip – i takovou variantu pro naše zákazníky brzy uvedeme do prodeje,“ dodává Pechová.

NA SPORT
Během letních měsíců se zvyšuje počet Čechů, kteří pravidelně sportují. Sportem číslo jedna je v Česku cyklistika, následovaná turistikou a během. I pro sportovce je síťová taška vhodným parťákem. Pro sportovce je síťovka skvělý doplněk, který si mohou dát do batůžku nebo do kapsy. Velkou výhodou je, že se síťovka opravdu zabalí do malé kuličky a následně do ní mohou dát cokoliv, třeba propocené sportovní oblečení. Cyklisté ji mohou například používat místo klasické síťky na zadní nosič.

Skvělým pomocníkem je pro vodáky, kteří si do ní ukládají třeba nápoje a síťovku přivazují k lodi, stane se tak z ní skvělá chladnička. Síťovku také hojně využívají při vodních sportech, jako je surfing, kajak, wakeboarding či potápění, kdy si do síťovky dají ručník, neopren a další potřebné vybavení. Díky okům síťovky věci krásně větrají a snadněji se usuší.

NA HOUBY
Češi jsou považováni za nejvášnivější houbaře na světě. Alespoň jednou ročně vyrazí na houby přes 70 procent obyvatel České republiky. Pro houbaře snad nemůže nastat horší scénář: plný koš hub a objevení místa plného pravých hřibů, kam ale s nimi? Proto většina houbařů nosí po kapsách například igelitový sáček, ten je ale na odnos hub naprosto nevhodný. Houby se v něm zapaří a houbařský úlovek znehodnotí. Stále více houbařů tak igelitku mění za síťovou tašku. Vhodná je pro ně hustooká síťová taška, do které je možné uložit i menší houby tak, že nevypadnou. Od klasických síťových tašek se liší jednou základní věcí – nepruží. Je pevná a má menší oka než pružné síťovky nebo bavlněný koš. Přestože nepruží, nafoukne se do obřích rozměrů a pobere až 15 kilogramů hub.

NA POTRAVINY
Původně sloužila síťová taška na odnos nakoupených potravin a svou funkci plní dál. Povýšila ji ale o další stupeň – slouží i k ukládání potravin jako přehledný organizér. Zejména během cestování lidé ocení jednu z předností síťovky – je do ní vidět. Nemusí stále něco hledat, což je při cestování velmi důležité. Navíc odpadá neustálé vybalování a opětovné balení.

Často je síťovka používaná nejen jako nákupní taška, ale i jako pomůcka k uskladnění jednotlivých trvanlivých potravin, zejména ovoce a zeleniny jako jsou například cibule, brambory nebo jablka. Díky tomu, že se síťové tašky vyrábějí v několika barevných provedeních, stává se i originálním designovým doplňkem kuchyní. Lidé v ní jednoduše potraviny pověsí na zeď a mají tak perfektní přehled o svých zásobách.

NA HRAČKY
Vyrazit na rodinný výlet, pískoviště nebo na koupaliště znamená i nosit s sebou nepřeberné množství dětského náčiní a hraček. Na přepravu takových věcí je síťovka jako stvořená. V květnu tohoto roku byla představena novinka na českém trhu – dětská síťovku. Děti si tak mohou spoustu nezbytností odnést samy, navíc je to baví, protože mají „dospěláckou“ tašku.

Dětské síťovky jsou celkově menší, ale design a vlastnosti jsou stejné jako u klasické tašky pro dospělé. Dětská síťovka má stejně jako ta pro dospělé systém dvojích uch – jedny delší přes rameno a druhé krátké pouze do ruky. Rodiče pak zejména po návštěvě pískoviště nebo pláže oceňují oka síťovky, díky kterým se během cesty domů nebo k autu písek z tašky vysype.

■ Bližší informace: Česká síťovka
V e-shopu jsou navíc další výrobky, které nahrazují ty na jedno použití a šetří životní prostředí. Jsou to například ekologické potravinové sáčky nebo bambusová brčka.

Autorka: Mgr. Petra Ďurčíková