Procházka lesem nebo návštěva Paříže, i tak může vypadat program seniorů, kteří jsou v současné době izolováni v domovech. Tolik potřebný kontakt s okolním světem jim mohou alespoň zčásti nahradit brýle s virtuální realitou Kaleido, které do 40 domovů pro seniory po celém Česku zapůjčil startup Flying Kale. Virtuální cestování a zážitky podle studií pozitivně stimulují mozkovou činnost seniorů a přispívají k jejich duševní pohodě a dobré náladě. Pozitivní přínos na psychiku klientů pobytových sociálních služeb v době zákazu návštěv i vycházení mimo areál domovů je naprosto neoddiskutovatelný.

„Tyhle zázračné brýle si klienti v našem domově nemohou vynachválit. Kaleido je dopraví na místa, kam by se rádi podívali, a to z pohodlí a bezpečí jejich pokojů či lůžek,“ popisuje Kristýna Anschlagová, vedoucí aktivizační pracovnice ze SeneCura SeniorCentra Modřice. Pomocí virtuálních brýlí jsou tak možné například procházky lesem, relaxace na pláži, návštěva českých i evropských měst s průvodcem, koncert violoncella v barokní zahradě nebo prohlídka galerie.

Všechny výlety a zážitky jsou přizpůsobeny seniorským potřebám a přáním a vytvořeny tak, aby babičky a dědečky zaujaly, přestože se s novými technologiemi nikdy nesetkali.

Z virtuální reality byl nadšený Miroslav Šimek, klient modřického SeniorCentra: „Tohle jsem ještě nezažil, nádhera! V Belgii jsem nikdy nebyl a teď můžu tvrdit, že ano. Určitě bych brýle Kaleido ještě někdy rád vyzkoušel.“

Řada vědeckých studií prokázala, že virtuální realita seniorům pomáhá s tréninkem kognitivních schopností, aktivizuje jejich myšlenky a vzpomínky a také podporuje rozvoj vztahu mezi aktivizačním pracovníkem a klientem. „S brýlemi Kaleido jsme velice spokojeni. Rádi bychom, aby si je mohlo vyzkoušet co nejvíce seniorů, kterým to jejich zdravotní stav umožní. Již u prvních klientů jsme zaznamenali velmi pozitivní odezvu a senioři si u virtuálního výletu navíc protáhnou i páteř. Tato moderní pomůcka přinesla do našeho domova zpestření všedních dnů,“ potvrzuje pozitivní zkušenosti Mgr. Jana Hodoušová, sociální pracovnice z píseckého SeniorCentra.

Virtuální brýle se používají velmi snadno – headset se upevní na hlavě a lze jej přizpůsobit rozměrům nositele během pár vteřin. Brýle mají lehkou konstrukci, která je seniorům příjemná na nošení, a obsahují hlavně speciální vložku pro uživatele s dioptrickými brýlemi. Osoby trpící středně těžkou až těžkou demenci by však na virtuální výlety nemusely reagovat dobře, proto se u nich jejich využití nedoporučuje.

Autorka: Kateřina Třísková
Foto: autorka