Snacha, která bydlí kousek od Prahy, si stěžovala, že u nich v místním lesíků jsou malé šišky, nelze je na nic použít krom zatápění. Chtěla z nich vyrobit vánoční věnce a ozdoby. I neváhala jsem a vyběhla v Praze do ulic, tedy do lesa. Myslím, že není nic snazšího, než v Praze nasbírat šišky, řekla jsem si a šla do místního parku.

Zrakem jsem hledala koruny borovic a vábena nadějí na šišky se vydala za nimi. Dorazila jsem k první borovici a ejhle, vypadala jako borovice, ale borovice to nebyla, aspoň podle podivných šištiček pod ní. Asi nějaká zparchantělá, řekla jsem si a vykročila jsem k další. Byla na tom podobně, naděje pomalu uhasínala. Asi už nepoznám borovici, napadlo mě a nasadila jsem si brýle.

Začal foukat vítr, což mě rozradostnilo, bude více spadaných šišek, nedala jsem se odradit. Dál jsem pátrala na obzoru po vršku nějaké borovice a zahlédla veverku. Posel šišek, řekla jsem si a šla za ní. Jenže veverka vyskočila do krmítka pro ptáky a tam se ládovala oříšky, šišky ji očividně nezajímaly. Pejskaři se honili za pejsky a měšťáci zase za pejskaři, děti na kolech, běžci ve značkových botách a já marně za šiškami. Když tu jsem si všimla na kopci několika borovic, které se nacházely v zahradě jedné místní galerie. Branka byla otevřena, tak proč jim nepomoci s úklidem šišek, žejo? A bylo co uklízet, zřejmě místní zahradník dlouhodobě onemocněl.

Poletovala jsem mezi borovicemi, ladně se ohýbala k zemi a vkládala šišky pěkně do batohu. Byly krásné, velké, neporušené a bylo jich hodně. Vesele s plným batohem jsem se vypravila na vlak, abych ten úlovek včas doručila snaše. Ve vlaku jsem si pootevřela batoh a kochala se pohledem na tu krásu, co příroda stvořila. Zrovna jsme projížděli borovým lesem a těch maličkých šišek pod stromy. Usmívala jsem se a laskala jednu z největších šišek, která trůnila na vrcholu mého pokladu. Jen mi bylo divné, proč na mě průvodčí a spolucestující tak podezíravě pokukují, ukazují na můj batoh a smějí se mezi sebou. Já už jen v duchu viděla krásné věnce a závěsy ze šišek, kterých jsem se nakonec od snachy dočkala. Letošní vánoce budou opravdu „vyšiškované„.

Text a foto:
Jana Kunová