Na památku Jaroslava Foglara a jeho legendárního komiksu zasadili před lety za zahradu expozice Zlaté české ručičky členové Muzeum rekordů strom gingko. Myšlenka vzdát poctu Rychlým šípům se zalíbila řediteli učiliště z Horního Slavkova Petru Čavojskému, ten se svými žáky vyrobil obří hlavolam Ježek v kleci a přivezl ho do Pelhřimova.

Jak známo, o tento kultovní předmět, nezbytný při volbě Velkého Vonta, bojovali statečné Rychlé šípy nejen s Uctívači gingka, ale s celými Stínadly. O pár let později do pelhřimovského muzea přicestoval pan Milan Teslevič, aby mu zaevidovali sbírku 340 portrétů pana Foglara. „Nejmladší“, malovaný podle fotografie, pochází z doby, kdy byly Jestřábovi 4 roky, „nejstarší“ byl pořízen týden před jeho smrtí.

„A minulý týden jsme v muzeu přivítali Hochy od Boří řeky. Jsme rádi, že ideály, které pan Foglar uznával a propagoval, jsou stále živé. A kousek od Pelhřimova, na zámku v Ledči nad Sázavou má i svoje samostatné muzeum. Takže, máte-li čas, plantážníci, přijeďte se za námi podívat – máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin“. Zve jménem Agentury Dobrý den k návštěvě muzea jednatel Ing. Josef Vaněk

● Další informace na stránkách https://www.muzeumrekorduakuriozit.cz