Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nařídil nové přešetření případu písničkáře Karla Soukupa, který jako bývalý disident, signatář a mluvčí Charty 77, žádal o odstranění tvrdosti zákona č. 262/2011 Sb. Zákon diskriminuje některé bývalé disidenty. Stalo se tak po protestní hladovce Signatáře Charty 77 Jiřího Gruntoráda před Úřadem vlády, který požaduje demisi ministra a která trvá.

Ředitele knihovny Libri prohibiti Jiřího Gruntoráda přišel podpořit také bývalý chartista a politický aktivista John Bok.

Případem se bude hned v pondělí 20.11.2023 ráno zabývat Česká správa sociálního zabezpečení a dojde k novému přešetření všech příslušných dokladů.

Současné rozhodnutí o dílčí výši české částí důchodu, které bylo chartistovi Soukupovi vydáno, vychází z toho, že podstatnou část svého pracovního života strávil nuceně  kvůli politickým represím mimo Českou republiku. Z toho důvodu na něj nebyl uplatněn příslušný zákon v plném rozsahu a nebyl mu automaticky přiznán nárok na průměrný důchod ze strany českého státu.



„Česká správa sociálního zabezpečení znovu prověří veškeré informace týkající se jeho nároku na důchod ze zahraničí i v České republice. Karel Soukup i ostatní signatáři Charty 77 musí mít s ohledem na svoji činnost v rámci odboje proti komunistickému režimu zabezpečen důstojný důchod,“ uvedl k případu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který slíbil, že se o situaci pana Soukupa bude osobně zajímat.


Skutečně zanikl komunismus sám od sebe pane expresidente?
Proto ten rozdíl. Rozdělování společnosti tehdy a dnes
17. listopad. Mene tekel. Dvojí výstraha


Podle vyjádření MPSV, se Ministr Jurečka se dlouhodobě snaží o nápravu křivd napáchaných minulým režimem. Jako první politik v České republice se začal zajímat o nespravedlivou výši důchodů komunistických pohlavárů. Zasadil se o přípravu a přijetí zákona, který tuto nespravedlnost narovnává.

V praxi to vedlo ke snížení důchodů těch, kteří za minulého režimu nespravedlivě persekvovali ostatní občany včetně signatářů Charty 77 za to, že se komunistickému systému stavěli aktivně na odpor.

To však dostatečně neřeší situaci bývalých odpůrců totalitního komunistického režimu, kteří kvůli diskriminaci nemohli vykonávat svá povolání. V mnoha případech byli nuceni se smířit s podřadnými a špatně mzdově hodnocenými pracemi, ze kterých se vypočítává základ penzí.

Naše redakce bude případ sledovat