Foto: Divadlo SaH

Kromě klasických a velmi oblíbených představení pro děti i dospělé připravilo Divadlo Spejbla a Hurvínka na červen pro své diváky zážitkové workshop. Premiérou bude ukončen 7. ročník kurzu loutkového divadla, do jehož 8. ročníku se zájemci mohou hlásit již nyní. Zároveň divadlo zahájí v červnu zkoušení jedné z kultovních her “Past na Hurvínka”, kterou diváci na prknech divadla uvidí poprvé v říjnu. To vše bude následovat po květnových oslavách neuvěřitelných 93. narozenin legendární loutkové postavičky Hurvínka, kterou znají děti po celém světě.

Začátek května byl v divadle Spejbla a Hurvínka mimo jiné ve znamení velkých oslav. Slavná postavička Hurvínka oslavila své už 93. narozeniny. Diváci mohli s Hurvínkem slavit v celé řadě oblíbených představení, například Hurvínkova Nebesíčka, Hurvínkova cesta do Tramtárie, Hurvínek mezi osly, Jak s Máničkou šili všichni čerti nebo v představeních pro dospělé, jako například Dějiny kontra Spejbl nebo Spejbl a město hříchu. Ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka uvedlo Divadlo Spejbla a Hurvínka v květnu také speciální cenově zvýhodněné představení pro seniory. Další takové představení má divadlo na programu v listopadu. Konkrétně půjde o hru Dějiny kontra Spejbl.

V spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka připravuje Divadlo Spejbla a Hurvínka rovněž celou řadu dalších zajímavých projektů. Například pravidelná představení pro neslyšící a nevidomé děti. „Jsme velmi vděční, že jsme letos mohli uvést již deváté představení pro nevidomé a neslyšící. Za to patří Nadačnímu fondu pomoci Karla Janečka velký dík,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Ředitel Nadačního fondu pomoci Karla Janečka Čestmír Horký k tomu dodává: “Divadlo Spejbla a Hurvínka jsem navštívil letos poprvé se svým synem. Jsem moc rád, že je o unikátní představení pro neslyšící a nevidomé děti takový zájem. Všech 281 míst bylo obsazeno. Když vidíte plné divadlo šťastných a pobavených dětí, je zřejmé, že naše spolupráce, která trvá již šestým rokem, má smysl. Lidé v divadle jsou velmi kreativní, a tak se už letos můžete těšit na novinky, které společně připravujeme“. Dále divadlo Spejbla a Hurvínka připravuje společně s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka projekt v duchu „zavěšené“ vstupenky, který by měl umožnit návštěvu divadla dětem ze sociálně slabších rodin.

S příchodem června se blíží také Den dětí. Ten oslaví Divadlo Spejbla a Hurvínka mimo jiné zážitkovým workshopem pro veřejnost, pořádaným podle velmi úspěšných workshopů, které divadlo dosud pořádalo pouze pro školy a to v duchu dramatické výchovy. Workshop pro veřejnost se uskuteční 1. června od 15:45 a navazovat bude na představení Mikiho Kirschnera, Robina Krále a Jiřího Škorpíka „Jak s Máničkou šili všichni čerti“. Náplň zážitkového workshopu bude dětem vytvořena na míru a povedou jej odborně vzdělaní lektoři. „V rámci workshopu dostávají děti možnost dotknout se příběhu shlédnutého v rámci našeho představení z jiné perspektivy. Mohou nabídnout třeba i vlastní řešení zápletky,“ říká k workshopům Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová, ředitelka divadla.

Mezi doprovodnými akcemi, které Divadlo Spejbla a Hurvínka nabídne v příští sezóně, bude take zmíněný již osmý ročník kurzu loutkového divadla pro děti. Ten si klade za cíl podrobněji seznámit děti s principy loutkového divadla. „Vzhledem k tradici našeho divadla klademe důraz především na marionetu. Dětem by měl tento kurz zprostředkovat setkání s různými uměleckými složkami, které jsou součástí procesu vytváření loutkového představení. Informace k zápisu do kurzu najdete aktuálně na našich stránkách www.spejbl-hurvinek.cz,“ představuje kurz loutkového divadla pro děti ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová.

Nejoblíbenější českou loutkovou scénu čeká také několik příjemných povinností. Zahájeny budou zkoušky jedné z kultovních her divadla, Past na Hurvínka. Představení, které obohatí dětský repertoár, bude mít premiéru příští divadelní sezóně v říjnu.

Kromě toho, 29. května Spejbl a Hurvínek spolupokřtí na narozeninové zahradní slavnosti Botanické zahrady hl. města Prahy knihu Příběh trojské botanické zahrady vydanou u příležitosti výročí padesáti let od založení největší botanické zahrady v České republice. Kmotry knihy se Spejbl s Hurvínkem stanou společně s osobnostmi projektu Kořeny osobností, jehož jsou obě slavné postavičky rovněž součástí. Projekt Kořeny osobností poutá od roku 2009 jedinečným způsobem zájem široké veřejnosti k přírodnímu bohatství, jímž pražská botanická zahrada disponuje a spojuje významné osobnosti s vzácnými a ohroženými rostlinnými druhy. Postupně̌ by měl projekt představit až 150 významných osobností a stejný počet rostlinných exemplářů, které se ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením.

V neposlední řadě obdrží Spejbl a Hurvínek v rámci 6. ročníku festivalu humoru KOMEDY FEST, který se uskuteční 26. 5. – 1. 6. 2019 v Plzni, hlavní ocenění, Cenu Komedy Festu za celoživotní přínos humoru na poli divadelním, filmovém a televizním. „Loutkové postavičky Spejbla a Hurvínka patří nejen k české kultuře a humoru, ale také k Plzni, kde se festival koná, a kde dlouhá léta působil jejich duchovní otec loutkář prof. Josef Skupa. Své první profesionální krůčky zde S+H absolvovali již téměř před sto lety. Jsme proto rádi, že právě v roce blížících se 100. kulatin Spejbla můžeme oběma legendárním postavičkám předat Cenu Komedy Festu,“ říká PR manažer festivalu René Kekely. V minulosti si cenu převzali takové osobnosti jako Iva Janžurová, Petr Nárožný či Stanislav Zindulka.

Program divadla je zde