Důchody by mohly v příštím roce růst o víc než jen o zákonem stanovenou valorizaci. Nad rámec pravidelného navyšování mají dostat senioři 300 Kč. Návrh ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Jany Maláčové dnes schválila vláda. Novela nyní zamíří do Parlamentu ČR.

„Letos jsem navyšování předložila dříve, než známe finální podobu zákonné valorizace. Už teď je totiž jasné, že ekonomiku výrazně ovlivnila koronakrize, a valorizace bude nízká. Vše se zdražuje a já nechci, aby senioři nedostali, co si zaslouží, jen proto, že se jim nestihlo přidat,“ vysvětluje ministryně.


Čtěte také

Důchodová reforma míří z Ministerstva práce na vládu


MPSV totiž podle zákona musí předložit návrh na vyšší valorizaci penzí nejpozději do 30. září 2021. Materiál pak musí schválit Poslanecká sněmovna a Senát. „Vzhledem k tomu, že na podzim končí volební období, Parlament by návrh nestihl projednat a senioři by nedostali vůbec nic navíc,“ dodává Maláčová.Podle odhadů MPSV by měly důchody v příštím roce růst o 458 Kč (o 2,9 %). Průměrný důchod by tak měl být podle předběžných čísel zhruba 15 859 Kč a měl by dosahovat 41,8 % průměrné mzdy (oproti loňskému roku zvýšení o 0,7 p. b.). Spolu s navýšením nad rámec valorizace by pak průměrný důchod měl být okolo 16 159 Kč.

Návrh musí ještě schválit Parlament ČR a podepsat prezident republiky.

Zdroj: TZ MPSV