Pravidelný březnový termín MFF Praha – Febiofest znemožnila jen několik dní před zahájením koronakrize, organizátoři akce se ovšem myšlenky na fyzický 27. ročník v roce 2020 nevzdali. Divácky oblíbený filmový festival nakonec s upraveným programem začne 18. září, kdy ho na uzavřené projekci zahájí slavnostní předpremiéra dokumentu Karel. Zakončovacím filmem zůstává novinka japonského vítěze Cannes Hirokazu Kore-edy Pravda s Catherine Deneuve a Juliette Binoche v hlavních rolích.

MFF Praha – Febiofest kromě data změnil i své hlavní kino.
Jeho centrem se stává Cinema City Slovanský dům. Promítat bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v Kině Pilotů. Regionální ozvěny začnou 22. září v Liberci a skončí 8. října ve Zlíně, mezitím navštíví také České Budějovice, Ostravu, Děčín a Beroun.

Tým MFF Praha – Febiofest samozřejmě sleduje aktuální dění ohledně vývoje zdravotní situace. Veškeré informace související s opatřeními proti COVID-19 naleznou návštěvníci na festivalových webových stránkách, které budou pravidelně aktualizované. Současný stav zabraňuje pozvání mnoha hostů, připravené profily režisérů Hirokazu Koreedy, Atoma Egoyana a Orena Movermana se proto přesouvají na další rok.

Také oblíbené Culinary Cinema se otevře veřejnosti až v roce 2021. Stále však platí, že čestnou cenu Kristián letos převezmou dvě osobnosti československé kinematografie, Iva Janžurová a Milan Lasica. Herecký talent Ivy Janžurové festivalovým divákům připomenou snímky Morgiana, Penzion pro svobodné pány a Ene Bene, Milan Lasica uvede nestárnoucí pohádku Tři veteráni.

Zahajovací film
27. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude zahájen předpremiérou filmu Karel režisérky Olgy Malířové Špátové. Celovečerní dokumentární film Karel přináší ojedinělý pohled do soukromí a do duše Karla Gotta. Natáčení probíhalo celý rok a díky Mistrově upřímnosti a otevřenosti vznikl až intimní pohled na život slavného zpěváka.

Nechybí v něm ani Mistrův pověstný humor. Tvůrci zachytili Karla Gotta nejen při jeho vystoupeních nebo setkáních s fanoušky u nás i v Hamburgu, ale především v domácím prostředí. Karel Gott ve filmu odhaluje neznámé zákulisí koncertů, i život s rodinou a soukromí, které si vždy snažil chránit.

Zakončovací film
Festival uzavře 24. září film Pravda mistrného japonského tvůrce Hirokazu Kore-edy. Snímek, jehož světová premiéra proběhla na podzim na festivalu v Benátkách, představuje v hlavních rolích loňskou laureátku ceny Kristián Catherine Deneuve, francouzskou držitelku Oscara za snímek Anglický pacient Julliette Binoche nebo amerického herce Ethana Hawka. Hirokazu Kore-eda získal mnoho ocenění. V neposlední řadě Zlatou palmu v Cannes v roce 2018 za svůj předposlední film Zloděj.

Ocenění Kristiánem
Herecké ocenění na slavnostním zahájení převezmou herečka Iva Janžurová a slovenský herec Milan Lasica. Festival připomene jeho herecký výkon filmem Tři veteráni. Na počest Ivy Janžurové budou promítnuty Morgiana, Ene Bene a Penzion pro svobodné pány.

Hlavní soutěž a její porota
Prestižní pětici snímků v Hlavní soutěži, mezi něž patří i drama Ivana Ostrochovského Služebníci z Berlinale nebo film Zemřeš ve dvaceti, který v Benátkách vyhrál cenu za nejlepší debut, posoudí tři čeští režiséři. Každý z nich také na festivalu uvede svůj film, Beata Parkanová svůj debut Chvilky, Slávek Horák novinku Havel a Jiří Mádl milostné drama Hra, v němž si zahrál hlavní roli.

Soutěž komedií
Letošní ročník, který jako programoví ředitelé poprvé vedou Marta Švecová Lamperová a Nikolaj Nikitin, připravil novou soutěžní sekci. Soutěž komedií představí sedm zábavných artových snímků z různých koutů světa, včetně držitele ceny Evropského parlamentu LUX Bůh existuje a jmenuje se Petrunie nebo vítěze bombajského festivalu Opičí muž. O vítězi rozhodne 33 vybraných filmových fanoušků. Soutěž zahájí izraelská komedie Mossad! režiséra Alona Gur Arye.

Ophüls, Pusan a další sekce programu
Diváci nepřijdou ani o retrospektivu ikonického německého režiséra Maxe Ophülse, který točil v Paříži i Hollywoodu, fokus na významný jihokorejský festival v Pusanu nebo o řadu filmových novinek, promítaných v tradičních programových sekcích (Queer Now, Docs, Panorama, Generace, TV Now) i v nově vzniklých sekcích (Delikatesy z Východu, Planet Dark). Ve spolupráci s platformou Girls in Film festival představí nové filmy nastupující generace filmařek. Amatérští filmaři ukážou své krátké snímky na téma ekologie ve finále dalšího ročníku soutěže I ty jsi filmařem!

● Další informace o místech a dnech projekcí  ZDE

Autorka: Helena Váňová