Kampaň za děti bez tabáku (Campaign for Tobacco-Free Kids), spolu se 179 dalšími organizacemi ze 62 zemí světa, vyzvala Google k přijetí opatření, které by vedly k zákazu prodeje aplikací podporujících kouření tabáku i elektronických cigaret v obchodě Google Play a k jejich úplnému odstranění z obchodu Google Play.

Řada firem už přijala opatření k zákazu propagace kouření

Apple, Amazon a řada dalších firem již přijaly opatření, která zakazují propagaci tabákových výrobků a elektronických cigaret. V listopadu 2019 společnost Apple oznámila, že zakáže prodej všech aplikací, které propagují tabákové výrobky a elektronické cigarety, a odstraní je ze svého obchodu Apple Store. Od té doby z obchodu Apple Store bylo odstraněno téměř 200 takových aplikací.

Tabákové giganti využívají i kovidové krize k propagaci kouření on-line

Ve svém dopise generálnímu řediteli firmy Google uvedl Sundar Pichaito, zástupce celé skupiny, toto: „V posledních letech tabákové firmy stále více využívají technologické platformy k oslovování mladých lidí. V posledních měsících tabákové firmy a firmy vyrábějící nikotinové produkty využívají krizi kolem pandemie COVID-19 k online prodeji a propagaci svých zdraví škodlivých produktů také mobilní aplikace. Firmy Philip Morris International a British American Tobacco zaplavily Instagram a Facebook reklamami na cigarety Marlboro nebo Lucky Strike a reklamou na elektronické cigarety IQOS, Glo a další. Navíc firma Juul způsobila epidemii kouření elektronických cigaret mezi mladými ve Spojených státech amerických, díky své reklamě na sociálních sítích, která byla „jasně cílena na mladé“.

„Je nutné co nejrychleji začít chránit další generace před globální pandemií kouření tabáku, a proto vyzýváme k okamžité akci,” píše se v dopise.

V dopise je uvedeno několik aplikací, které jsou momentálně v obchodě Google Play dostupné a přitom podporují kouření tabáku a elektronických cigaret. Jedná se například o aplikace, které nabízí návody na výrobu roztoků do elektronických cigaret, a také aplikace vyrobené firmou Altria, které propagují kupóny na nákup cigaret značky Marlboro.

Google škodlivé aplikace ještě nabízí

„Firma Google již přijala odpovědnost za nepropagování používání tabákových výrobků mezi mladými lidmi a zakázala reklamu na tabákové výrobky a elektronické cigarety ve svém vyhledávači. Nicméně tento segment byl poněkud opomenutý a je potřeba ho vyřešit,” řekl Matthew L. Myers, prezident Kampaně za děti bez tabáku (Campaign for Tobacco-Free Kids). „Google by měl odstranit zbývající aplikace, které podporují prodej nebo používání tabákových výrobků mladistvými osobami.”

Tabákové výrobky patří mezi nejčastější preventabilní příčinu smrti a každý rok zabijí na celém světě osm milionů lidí. Pokud urychleně nepřijmeme preventivní opatření, zabijí tabákové výrobky v tomto století jednu miliardu lidí.