Naše redakce požádala velké obchodní řetězce o informace, zdali a jak upraví ceny respirátorů třídy FFP2, které jsou od středy po dobu dvou měsíců osvobozené od DPH. Snížení vláda ČR schválila kvůli doporučení používání respirátorů v hromadné dopravě a na veřejných místech

Lidl 10 Kč za kus

Společnost Lidl se v souvislosti s doporučením vlády používání respirátorů třídy FFP2 rozhodla snížit cenu nabízených respirátorů. Díky lepším obchodním podmínkám, které se podařilo společnosti Lidl vyjednat, je pro zákazníky respirátor k dispozici za cenu necelých 10 Kč za kus. Tato cena současně reflektuje dočasné zrušení DPH, které již bylo Vládou ČR schváleno.

Od středy 3. února je cena balení bílých respirátorů po 3 ks stanovena na 29,90 Kč. S cílem eliminace nežádoucího přeprodávání bude současně také omezen počet balení, které bude moci zákazník nakoupit.

„Cílem společnosti Lidl je nabídnout ochranné pomůcky za velmi dostupné ceny. Jsme také neustále v kontaktu s dodavatelem, abychom na případný nárůst poptávky mohli okamžitě reagovat a vyšší množství respirátorů tak neprodleně zajistit. Lze očekávat, že cena povede k silné poptávce, proto není možné zcela garantovat neustálou dostupnost tohoto zboží, a to i přes maximální spolupráci s dodavateli,“ vysvětluje mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Současně s cenou respirátorů se společnost Lidl rozhodla snížit cenu také u jednorázových roušek na necelé 3 Kč za kus. Balení po 10 kusech tak zákazník pořídí pouze za 29,90 Kč.

„Rádi bychom současně zákazníky ujistili, že se nejedná o jednorázovou akci a cena je dlouhodobě plánována. Uvědomujeme si, jak je toto období pro určité skupiny obyvatel ekonomicky náročné, a proto jsme kromě snížení ceny o DPH přistoupili k dalšímu zlevnění zboží. Věříme, že zvýšením cenové dostupnosti ochranných pomůcek pomůžeme v boji s koronavirem,“ dodává mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Dnes ráno v 9:00 (4.2.2021) byly respirátory v prodejně Lidl v Praze 7 vyprodané. Podle informací jednoho ze zaměstnanců “se po nich zaprášilo už krátce po otevření v 7:00 ráno”.


Záleží i na tom, jakou nálož viru dostanete, píší čeští odborníci v manuálu


Kaufland 9,90 za kus

Respirátory bude Kaufland nabízet od ploviny února za 9,90 Kč za kus
Kaufland podle vyjádření tiskové mluvčí Renaty Maierl aktuálně intenzivně řeší zavedení respirátorů FFP2 do stálého sortimentu. “Je pro nás důležité, abychom zákazníkům tento druh produktu nabídli a to za nejnižší možnou cenu. V prodejních cenách respirátorů samozřejmě zohledníme zrušení DPH a budeme je prodávat za nákupní ceny, to znamená zcela bez marže.”

Bílé respirátory FFP2 budou v řetězcích Kaufland v sortimentu od poloviny února, v balení po 5-ti kusech za cenu 49,50 Kč/balení (cena za 1 ks vychází na 9,90 Kč).

“Kvalita těchto produktů je pro nás zásadní. Tento typ respirátoru je od českého dodavatele a splňuje požadavky dle ČSN EN 149:2001 + A1:2009.Současně chceme našim zákazníkům nabídnout ochranné pomůcky za nejlepší ceny a od zítra 4.2. proto snižujeme cenu u balení 5-ti ks jednorázových 3-vrstvých obličejových roušek. Balení 5 ks jednorázových třívrstvých roušek bude za cenu 14,90 Kč/balení (cena za 1 ks vychází na 2,98 Kč). Abychom zamezili velkému náporu ze stran zákazníků, bude jak na roušky, tak i na respirátory omezené množství na 1 zákazníka a to 1 balení na 1 den.” Dodala tisková mluvčí Kauflandu

Globus prodává bez omezení kus za 11,90

“Podporujeme dostupnost ochranných pomůcek a boj s pandemií výhodnou cenou respirátorů třídy FFP2, v nabídce máme například kusová balení za cenu 14,90 Kč. Můžeme potvrdit, že na příznivou cenu zákazníci reagují zvýšeným zájmem. Od čtvrtka 4.2.2021 prodáváme respirátory v Globusu 1 kus za 11,90 Kč. Nákup těchto ochranných pomůcek nelimitujeme počtem nakoupených kusů na osobu a zákazníci tak mohou pořídit libovolné množství pro svou potřebu, jelikož i respirátor je nutné po několika hodinách nošení měnit.” Informovala naší redakci tisková mluvčí Globusu Lutfia Volfová

Asijské večerky za 15 korun

V některých asijských večerkách v hl. m. Praze naše redakce objevila nabídku respirátorů v průměrné ceně 15 korun za kus. Podobně na tom byla i večerka ve Všetatech. 

Markety Billa a Penny na náš dotaz nereagovaly. Tesco kontakt na tiskový odbor nezveřejňuje.