Vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě 16. a 17. září 2017 nabídlo nejen víno, pálenku a burčák z místních hroznů, ale představili se zde i další přední vinaři z Čech a Moravy. Zdejší atmosféra a překrásný výhled na panorama Prahy doplní hudební program, ze kterého si vyberal opravdu každý. Ani vaše děti se tu nenudily.

Vinice sv. Kláry se od ostatních pražských vinic v mnohém liší. Mezi její hlavní přednosti patří ideální poloha v trojské kotlině, vhodné mikroklima a podloží zaručující dobrou úrodu i vysokou kvalitu hroznů. Zároveň patří mezi nejstarší vinice v Praze, její vznik se odhaduje až do dob vlády Václava II. „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která má vlastní produkční vinohrad takového rozsahu. Tím je naše vinice opravdu jedinečná. Návštěvníci se zde o víně dozvěděli mnoho zajímavých informací, našli tu naučnou stezku vinaře, prezentaci jednotlivých odrůd i způsobů pěstování vinné révy a nechybí ani historický vinný lis. “ informoval Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy a dodává: „Oslavy vinobraní k vinici neodmyslitelně patří a mají zde mnohaletou tradici. Věřím, že i letošní ročník se vydařil a návštěvníci vinice sv. Kláry odhalili mnohá její kouzla.“

Na co se mohly návštěvníci vinobraní těšit?
Připravena je široká nabídka vín z vinice sv. Kláry včetně zdejších šampionů – vín oceněných na odborných vinařských soutěžích. Nenechte si ujít například Rulandské modré rosé 2016, vítěze kategorie růžová vína a klarety v Národní soutěži vín pro vinařskou oblast Čechy 2017, a Rulandské modré – výběr z hroznů 2012, vítěze kategorie červených suchých a polosuchých vín na soutěži Král vín 2016.

Dále se představilo například mělnické vinařství Vondrák, vinařství Maděřič z Moravského Žižkova, vinařství Konečný z Čejkovic, vinařství Pavel Binder z Rakvic, společnost a vinařství Víno Hruška a vinařství Hrabal z Velkých Bílovic.

Nechyběl ani bohatý hudební doprovodný program. Zatímco v sobotu si na své přijdou zejména milovníci žánru country, v neděli se vinicí budou linout tóny tradičních cimbálovek a staropražských písniček. Milovníky jazzu potěší skupina J. J. Jazzmen, která po oba dny zahraje v prostoru Ornamentální zahrady.

Ani ti nejmenší návštěvníci se během vinobraní nenudily . Byla pro ně připravena představení Petrpaslíkova divadla a divadélka Romaneto. Od pracovníků botanické zahrady se se děti dozvěděly zajímavosti ze života rostlin. Užívaly si také zábavné a zajímavé aktivity ve stánku Primy ZOOM (malování na obličej, velké pexeso, velké puzzle, twister aj.) a těšily se i na vodní bar firmy Pražské vodovody a kanalizace.

Návštěvníci se dozvěděli, jak vzniká místní víno díky speciálním prohlídkám s degustací. Průvodce provedl expozicí výroby vína, prozradí mnohé zajímavosti ze zákulisí a na závěr nabídnul dva vzorky místních vín. Prohlídky probíhaly po oba dny v následujících časech 12.00, 14.00 a 16.00 hodin, od 13.00 hodin proběhla prohlídka v anglickém jazyce.

Zdroj: TZ Botanická zahrada v Troji a redakce
Foto: Botanická zahrada v Troji