Nemáte ještě plán na víkend? Přijměte pozvání na vinobraní, které se koná na jedné z nejstarších vinic v Praze. Vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě 16. a 17. září nabídne nejen víno, pálenku a burčák z místních hroznů, ale představí se zde i další přední vinaři z Čech a Moravy. Zdejší atmosféra a překrásný výhled na panorama Prahy doplní hudební program, ze kterého si vybere opravdu každý. Nebojte se, ani vaše děti se tu nudit nebudou. Přijďte si s celou rodinou užít vinobraní na vinici svaté Kláry, program probíhá po oba dny od 11.00 do 19.00 hodin.

Nemáte ještě plán na víkend? Přijměte pozvání na vinobraní, které se koná na jedné z nejstarších vinic v Praze. Vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě 16. a 17. září nabídne nejen víno, pálenku a burčák z místních hroznů, ale představí se zde i další přední vinaři z Čech a Moravy. Zdejší atmosféra a překrásný výhled na panorama Prahy doplní hudební program, ze kterého si vybere opravdu každý. Nebojte se, ani vaše děti se tu nudit nebudou. Přijďte si s celou rodinou užít vinobraní na vinici svaté Kláry, program probíhá po oba dny od 11.00 do 19.00 hodin.

Vinice sv. Kláry se od ostatních pražských vinic v mnohém liší. Mezi její hlavní přednosti patří ideální poloha v trojské kotlině, vhodné mikroklima a podloží zaručující dobrou úrodu i vysokou kvalitu hroznů. Zároveň patří mezi nejstarší vinice v Praze, její vznik se odhaduje až do dob vlády Václava II. „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která má vlastní produkční vinohrad takového rozsahu. Tím je naše vinice opravdu jedinečná. Návštěvníci se zde o víně dozvědí mnoho zajímavých informací, najdou tu naučnou stezku vinaře, prezentaci jednotlivých odrůd i způsobů pěstování vinné révy a nechybí ani historický vinný lis. Do konce roku plánujeme vytvoření expozice zpracování korku a výroby korkových zátek,“ informuje Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy a dodává: „Oslavy vinobraní k vinici neodmyslitelně patří a mají zde mnohaletou tradici. Věřím, že i letošní ročník se vydaří a návštěvníci vinice sv. Kláry odhalí mnohá její kouzla.“

Na co se mohou návštěvníci vinobraní těšit?
Připravena je široká nabídka vín z vinice sv. Kláry včetně zdejších šampionů – vín oceněných na odborných vinařských soutěžích. Nenechte si ujít například Rulandské modré rosé 2016, vítěze kategorie růžová vína a klarety v Národní soutěži vín pro vinařskou oblast Čechy 2017, a Rulandské modré – výběr z hroznů 2012, vítěze kategorie červených suchých a polosuchých vín na soutěži Král vín 2016.

Dále se představí například mělnické vinařství Vondrák, vinařství Maděřič z Moravského Žižkova, vinařství Konečný z Čejkovic, vinařství Pavel Binder z Rakvic, společnost a vinařství Víno Hruška a vinařství Hrabal z Velkých Bílovic.

Chybět nebude ani bohatý hudební doprovodný program. Zatímco v sobotu si na své přijdou zejména milovníci žánru country, v neděli se vinicí budou linout tóny tradičních cimbálovek a staropražských písniček. Milovníky jazzu potěší skupina J. J. Jazzmen, která po oba dny zahraje v prostoru Ornamentální zahrady.

Ani ti nejmenší návštěvníci se během vinobraní nudit nebudou. Jsou pro ně připravena představení Petrpaslíkova divadla a divadélka Romaneto. Od pracovníků botanické zahrady se se děti dozvědí zajímavosti ze života rostlin. Připraveny jsou také zábavné a zajímavé aktivity ve stánku Primy ZOOM (malování na obličej, velké pexeso, velké puzzle, twister aj.) a těšit se mohou i na vodní bar firmy Pražské vodovody a kanalizace.

Nejenom děti se pak v neděli pobaví ve speciálním kruhovém fotbalovém hřišti. Přijměte výzvu a od 11.00 do 18.00 hodin si v expozici Stráň otestujte vaše fotbalové schopnosti hráč proti hráči.

Přijďte se dozvědět, jak vzniká místní víno díky speciálním prohlídkám s degustací. Průvodce vás provede expozicí výroby vína, prozradí mnohé zajímavosti ze zákulisí a na závěr vám nabídne dva vzorky místních vín. Prohlídky budou probíhat po oba dny v následujících časech 12.00, 14.00 a 16.00 hodin, od 13.00 hodin proběhne prohlídka v anglickém jazyce. Prohlídky stojí 350 Kč/osoba a cena zahrnuje vstupné na vinobraní, exkurzi po expozici výroby vína a degustaci. Rezervace na prohlídku expozice výroby vína je nutné provést předem a to na emailové adrese amalie.balastikova@botanicka.cz nebo na telefonu 737 284 260.

Kalendář akcí v trojské botanické zahradě v září 2017

Americké léto
Do 24. 9., venkovní expozice

Rok 2017 patří rostlinám Severní i Jižní Ameriky. Americké léto zahájila výstava kaktusů a sukulentů ve fóliovém skleníku, na kterou navázala výstava fotografií z četných botanických expedic na americký kontinent. V expozici Severoamerická prérie se můžete seznámit s přírodními výsadbami pestrobarevných severoamerických letniček, trvalek a skalniček. Plodiny Nového světa se představují na speciálním záhonu. K vidění je široká škála plodové zeleniny (rajčata, papriky a další), okopaniny, obilniny a mnoho dalších plodin známých i neznámých v české kuchyni.

Botanické cesty tam a zase zpátky
Do 17. 9., venkovní expozice

Součástí Amerického léta je i fotografická výstava zaměřená na expedice na americký kontinent. Tyto výpravy jsou nedílnou součástí práce odborného pracovníka, protože přinášejí cenné zkušenosti, nové odborné poznatky a v neposlední řadě představují nenahraditelný zdroj rostlinného materiálu pro jednotlivé sbírky.

Prodej přebytků ze sbírky kosatců a denivek
16. 9. – 17. 9., informační stánek u vstupu do areálu venkovní expozice z ulice Nádvorní

Máte zahrádku? Tento víkend jsme pro zájemce připravili výprodej několika desítek kultivarů z našich sbírek kosatců a denivek za velmi výhodné ceny. Zkrácený popis barvy květu bude uveden na jmenovce u každé rostliny. Nenechte si tuto jedinečnou příležitost ujít! Nabídka platí do vyprodání zásob.

Dýňový podzim 23. 9. – 22. 10.,
Ornamentální zahrada Dvanáctá podzimní výstava dýní v botanické zahradě vám již tradičně představí bohatý sortiment plodů tykvovitých rostlin. Uvidíte stovky dýní ve zhruba čtyřiceti druzích. Obdivovat můžete od malých, 10 centimetrů velkých plodů až po 25kilové krásky.

Zdroj: TZ Botanická zahrada v Troji a redakce
Foto: Botanická zahrada v Troji