Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka byl v pátek 17. prosince 2021 v Lánech jmenován ministrem práce a sociálních věcí. Jednou z hlavních priorit nového ministra práce a sociálních věcí bude důchodová reforma, jejíž základ bude spočívat především v mezigenerační solidaritě. Chce se věnovat také sociálně adresné politice a za klíčové považuje skloubení pracovního a rodinného života, kde preferuje větší využívání částečných úvazků.

Nastupující ministr však nebude zapomínat ani na dlouhodobé palčivé problémy naší společnosti a péči o lidi s handicapem nebo ty, kteří si sami nedokáží pomoci. Ze všeho nejdříve však chce urychleně a adresně pomoci lidem, které postihl pád dodavatelů energií.Marian Jurečka má se sociálněprávní agendou letité zkušenosti. „Problematiku Ministerstva práce a sociálních věcí dlouhodobě sleduji a několik let ji z pozice poslance legislativně navrhuji či připomínkuji. Čtyři roky jsem působil v komisi pro sociální oblast na kraji a jsem také dlouholetým členem Charitní rady, navíc jsem v posledním volebním období předložil desítky pozměňovacích návrhů a novel zákonů, které spadají do této agendy,“ uvedl předseda lidovců.

Nově jmenovaný ministr také nastínil svou představu důchodové reformy, která má více zohlednit výchovu dětí. „Děti jsou základním pilířem pro naši společnost a my musíme umět jejich výchovu ocenit. Není možné, aby pečující rodiče byli „trestaní“ nižším důchodem za to, že se starali o potomky a investovali do nich nejen svůj čas a energii ale také nemalé peníze“. Vysvětlil ministr Jurečka

Podle nového ministra by rodiče, kteří vychovali dvě a více dětí a měli průměrné příjmy, tak mohli počítat s důstojným důchodem v budoucnu. „Člověk, který z nejrůznějších důvodů děti nemá a nemá tím pádem ani pravidelné výdaje na jejich výživu a výchovu, by měl tyto uspořené prostředky přesměrovat na podporu zajištění se ve stáří, například formou spoření,“ vysvětlil Jurečka s tím, že stát tento typ spoření musí podporovat.

„Moje politika na ministerstvu práce a sociálních věcí by měla být sociální, ne socialistická. Chci podpořit rozvoj sociálních služeb, protože obyvatelstvo stárne a bez sociálních služeb se jednoduše neobejdeme. Chtěl bych se také zaměřit na sociální podpory, například příspěvek na péči, minimální mzdu, a minimální důchod se zavedením jeho automatické valorizace,“ uzavřel Jurečka.

● Kdo je Marian Jurečka se dozvíte zde

Zdroj a foto: TZ MPSV
 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.
Klikněte pro sdílení na vhodnou ikonku níže