Právě letos v září je to 190 let od narození Miroslava Tyrše a 200 let od narození Jindřicha Fügnera. Oba muži se poprvé setkali a následně spřátelili v myslivně v obci Svatá na okraji křivoklátských lesů, kde se také zrodila myšlenka na vznik Sokola. I ten tento rok slaví kulaté výročí: založen byl roku 1862, tedy přesně před 160 lety.

Přinášíme tipy na výlety po stopách Sokola, unikátních sokoloven i jiných míst spojených s obdobím první republiky ve středních Čechách.

Architektonicky cennými doklady o naší kultuře jsou sokolovny. Sportu se za první republiky dařilo, sokolovny byly stavěny téměř v každém městě či větší obci. Mnohé z nich dodnes neztratily nic ze svého lesku a můžeme tak obdivovat jejich zdařilou architekturu a využívat je pro sport i zábavu.

Významné středočeské sokolovny

Jednu z nejvýznamnějších lze obdivovat ve středočeském Rakovníku. Zajímavé stavbě architekta Otakara Novotného se přezdívalo Bílý dům. Další působivé sokolovny jsou k vidění v Benešově, Českém Brodě, Nymburce a na desítkách dalších míst ve středních Čechách.



Po stopách první republiky

Výlet po stopách první republiky může vést přes sklárnu Rückl v Nižboru, kde se v meziválečném období produkoval prakticky veškerý sortiment užitkového domácenského a dekorativního skla. Přes zámek Lány, letní sídlo prezidentů, kde k návštěvě zve také Muzeum T. G. Masaryka s expozicí prvorepublikového období.

Po zastávce u rakovnické sokolovny lze pokračovat do Kralup nad Vltavou: místní Masarykův most je dodnes jediným silničním mostem přes Vltavu v oblasti.

Jiná trasa začíná v Hrusicích u Památníku Josefa Lady, umístěném v letní vile rodiny Ladových. Pokračuje do Ondřejova s unikátní hvězdárnou a na zámek Konopiště, bývalé hlavní sídlo následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d’Este.

Význam vodních děl na Vltavě

U Štěchovické přehrady se při exkurzi do elektrárny Štěchovice návštěvníci dozvědí vše o budování vodních děl na Vltavě a jejich významu. Při další zastávce v Památníku Karla Čapka ve Strži je možné obdivovat letní sídlo slavného spisovatele, v zámku Mníšek pod Brdy je pak připraven prohlídkový okruh zaměřený za život tehdejší šlechtické společnosti.

Poslední nabízená trasa vede z Mladé Boleslavi, kde ŠKODA Muzeum seznamuje s příběhem slavné automobilky. Pokračuje na prohlídku nedalekého města Dobrovice, nazývaného kolébkou českého cukrovarnictví. Unikátní muzejní expozice se nachází hned vedle továrny.

Funkční prvorepubliková hydroelektrárna

Po zastávce u Beniesovy vily u Lysé nad Labem se lze vydat do Poděbrad s jedinečnou nádražní budovou z roku 1932 a dodnes funkční prvorepublikovou hydroelektrárnou. V nedalekých Libodřicích u Kolína stojí Bauerova vila, skvělý příklad kubistické architektury od architekta Gočára.

Takto se zrodil Sokol

Myšlenka na vznik Sokola se zrodila ve středočeské obci Svatá. Na myslivně, kde se Tyrš s Fügnerem setkali, visí pamětní deska.

„Zavítáte-li do Svaté, nenechte si ujít procházku po okolí, které je pro svou krásu a množství značených tras velmi vyhledávané jak pro pěší turistiku, tak i pro cykloturistiku. Necelé dva kilometry dlouhá procházka vás od myslivny zavede na Vraní skálu, odkud je krásný výhled na Český kras, Brdské Hřebeny a Křivoklátsko,“ radí Karolína Kratochvílová, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.

Autorka Linda Dlouhá
Foto: Budova Sokola v Rakovníku, autor Ondřej Soukup