Jessie je holka, kterou nechtěli. Je jí 9 let. Jessii postupně odmítli její rodiče, a pak ji vrátilo do domova několik pěstounů. Nikdo ji nechtěl, protože lhala, kradla a trápila všechny kolem sebe. Dokonce několikrát založila požár. Nikomu nevěřila. Je to poutavý příběh lidské duše s dramatickým osudem, který se nakonec podaří proměnit, i když to je za cenu náročné práce lidí kolem ní a také samotné Jessie.

„Jessie začala být loutkami přímo posedlá. Jakmile dorazila do terapeutické místnosti, vytáhla jednu po druhé z odpadkového pytle a položila je do řady na stůl. Zvlášť se jí líbil pejsek, ani ne jako loutka, ale spíš protože připomínal živé zvíře. Jessie mi několikrát vyprávěla, jak miluje psy, jak moc by si přála, aby ta loutka byla skutečný pes, a to mě zaujalo, protože z jejího spisu vyplývalo, že když ještě bydlela doma, bylo velkým problémem, že týrala jejich psa.“ Líčí autorka knihy setkání s Jessie.

Torey L. Hayden (autorka řady úspěšných románů ze života školních dětí s poruchami chování) je speciální pedagožka a rodinná terapeutka, která začala za Jessii pravidelně docházet na terapie. Jessie je inteligentní dívka, na svůj věk duševně vyspělá. Obdivuhodně kreslila malé ptáčky, skřivany, které ve skutečnosti nikdy neviděla, takže jim do křídel dodávala hodně barev. Když ji T.L. Hayden vzala na výlet za skřivany, byla Jessie velmi zklamaná, jak jsou nenápadní a obyčejní.

Trvalo velmi dlouho, než se terapeutce podařilo k Jessii „přiblížit“ a získat tak její důvěru. Byla to mravenčí trpělivá práce. Dívka se dlouho chovala velmi nepřístupně, stále si vymýšlela různé příběhy které neprožila a obviňovala lidi ve svém okolí. Ve skutečnosti si moc přála, aby ji lidé brali vážně a všimli si jí.

Nakonec se díky dlouhodobé terapeutické práci podařilo obnovit v Jessii její „pravé“ já. Po ukončení terapií posílala autorka Jessii často pohlednice s pozdravy, ale dívka na ně nikdy nereagovala.

Až po deseti letech přišla terapeutce obálka s fotografií krásné dívky oblečené do kostýmu a na jejím rubu byl vzkaz, že se z ní stala profesionální tanečnice a se skupinou, která je teď její rodinou, objíždí celý svět. Vzkaz byl podepsán: S láskou Jessie.

Torey L. Hayden je autorkou řady velmi úspěšných románů, které představují skutečné příběhy z prostředí škol pro děti s poruchami chování. Pracuje jako speciální pedagožka a rodinná terapeutka. Žije v USA. V Portálu vyšly její knihy Spratek, Dračice a mazánek, Zvíře, Tygřice a Sebranka.

Překlad: Linda Bartošková.
Ilustrace: Michaela Brajková
Vydal Portál v roce 2020

● Knihu můžete objednat zde

 
 
 
Jana Kunová