Vláda schválila jednorázový příspěvek 5000 korun všem starobním důchodcům, a lidem pobírajícím invalidní, nebo pozůstalostní penze. Pokud bude v úterý 15. září příspěvek schválen také ve Sněmovně a podepíše ho včas i prezident, dostane ho od 1. prosince 2020 každý z 2,89 milionu lidí, kteří budou mít na penzi v listopadu 2020 nárok.


AKTUALIZOVÁNO 30.10.2020
● Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na vyplacení jednorázového příspěvku 5000 Kč pro všechny důchodce.
Podrobnosti zde


Vláda zdůvodňovala příspěvek jako rouškovné seniorům v době nařízených omezení proti koronaviru a meziročním růstem cen pro seniory ve výši 3,9 %. Státní kasu by to mělo letos stát asi 14,5 miliardy korun.

Důchodcům a důchodkyním příspěvek automaticky vyplatí ČSSZ stejnou cestou, kterou běžně zasílá důchody. Buď složenkou, nebo přímo na bankovní účet. Proto není potřeba o něj žádat. Vládní návrh počítá s tím, že by se jednorázový příspěvek neměl zahrnovat do příjmu. Neměl by se strhávat v exekuci, ani ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných podpor.