Tzv. cyklorikšu, elektrickou tříkolku s řidičem, pořídilo Město Břeclav pro seniory. Ekologický dopravní prostředek umožní klientům Domova seniorů i ostatním seniorům dostat se na výlet formou cyklovyjížďky.

Rikšu budou řídit proškolení dobrovolníci z dobrovolnického centra ADRA Břeclav, kteří si minulý týden v rámci zkušebních jízd cyklorikšu vyzkoušeli. Místostarosta Jakub Matuška, který se stal také jedním z proškolených dobrovolníků, poděkoval všem, kteří se na projektu podíleli.

Ekologicky na úřad či k lékaři

Pořízení cyklorikši je součástí dlouhodobého projektu Města Břeclav ke zvyšování mobility seniorů. Město Břeclav se snaží pomáhat seniorům s dopravou po městě. Jeden z prvních projektů Břeclav vozí seniory, je spíš praktického rázu. Senioři jej využívají třeba k cestám k lékaři nebo na úřady.


Mohlo by vás zajímat

Pobyt v lesích prospívá zdraví, zjistili vědci


Výlety za zábavou, na zmrzlinu i za vzpomínkami

Rikša zaparkuje v Domově seniorů a bude spíše volnočasovou variantou. Dobrovolníci seniory mohou vyvézt podél řeky, na zmrzlinu, nebo zavzpomínat na místa, na která by se jinak kvůli snížené mobilitě dostávali jen velmi komplikovaně.

Kromě kratších i delších výletů nabídne seniorům také kontakt s mladší generací, protože s vyškoleným řidiči si mohou popovídat a vzájemně si vyměňovat své postoje i příběhy. Cyklostezkami obklopená Břeclav k takovým vyjížďkám doslova vybízí.

Celosvětový trend

Projekt je inspirován celosvětovou iniciativou Cycling without age, která vznikla v Dánsku. Ve světě je cyklorikša oblíbeným vozítkem seniorů a brázdí cesty ve více než desítkách zemí světa jako třeba v Norsku, Kanadě, na Filipínách nebo v domovském Dánsku. Umožňuje seniorům a lidem se zdravotním omezením dostat se na místa, kde byli naposled před mnoha lety, a zpříjemnit jim jejich dny.

Autor: Město Břeclav
Foto: Facebook