Poslanci ve středu 10.7.2019 ve třetím čtení schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Návrh relativně více pomůže seniorům s nižšími důchody. V průměru si důchodci polepší o 900 Kč na 14 200 Kč. Minimálně o 750 Kč si polepší 9 z 10 důchodců a jejich měsíční důchod tak dosáhne alespoň 10 750 K
Stěžejním bodem v pořadí pátého jednání Komise pro spravedlivé důchody byla diskuze o možných změnách ve III. důchodovém pilíři, tedy u spoření v penzijních fondech. MPSV předložilo návrhy, jak tuto doplňkovou součást důchodového systému zefektivnit a Komise pro spravedlivé důchody podpořila rozpracování návrhů na vytvoření státního penzijního fondu. Navrhla také změnu poplatkové politiky soukromých fondů, které mají za cíl zvyšování výnosu klientů v poměru k ziskům penzijních společností.
Klienti České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), kteří mají výplatu důchodu bezhotovostně na své účty vždy 2. den v měsíci, budou mít lednovou výplatu připsanou na svých účtech výjimečně ve středu 3. ledna 2018.
I když vláda před časem rozhodla o zvýšení platových tarifů zaměstnanců v sociálních službách, v návrhu státního rozpočtu na příští rok se to vůbec nepromítlo. Na danou oblast má být vyčleněno 11,6 mld. Kč, potřeba však je 14,9 mld. Kč. Města, obce, kraje, zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců proto upozorňují, že bez potřebných peněz není možné danou oblast stabilizovat. Dopady to bude mít zejména na služby seniorům!
Blíží se vám důchodový věk a pracovali jste nebo pracujete na Slovensku a v České republice? Chcete získat informace o svých důchodových nárocích v obou státech? Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) pořádá ve spolupráci se slovenskou Sociální pojišťovnou poradenský den k důchodům. Odborníci z obou institucí poradí ve středu 22. listopadu 2017 na Okresní správě sociálního zabezpečení ve Zlíně.
Nařízení vlády č. 343/2017 Sb., o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2016, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2016, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2018 a základní výměry důchodu stanovené pro rok 2018 a o zvýšení důchodů v roce 2018 (účinnost dnem 1. 1. 2018)
Valorizace důchodů bude od ledna příštího roku výrazně vyšší, než tomu bývalo v minulých letech. Do zvýšení se totiž poprvé promítne polovina růstu reálných mezd v roce 2016, zatímco doposud byl růst mezd zohledněn pouze jednou třetinou.
Důchodový účet bude příští rok poprvé po deseti letech v plusu. Podle předpokladů bude na pojistném v příštím roce vybráno o devět miliard korun víc, než bude vyplaceno na důchodech. A to i přesto, že lednová valorizace počítá s rekordním zvýšením v průměru o 475 korun. Naposledy byl na důchodovém účtu přebytek v roce 2007.
Může si při osoba pobírání důchodu přivydělat? Kolik? A jakou práci může, nebo naopak nemůže vykonávat? To jsou poměrně časté dotazy, na které klientům odpovídají pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ).
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) letos na konci června evidovala bezmála 88 tisíc důchodců, kterým z důvodu nařízené exekuce či insolvence provedla srážky z jejich důchodu. Jejich počet se opět zvýšil, meziročně o cca 4 %. Nárůst srážek z důvodu nařízené exekuce nebo insolvence z dávek nemocenského pojištění je ještě strmější. Za prvních šest měsíců jich ČSSZ provedla 97 tisíc, což je o 12,5 % více než za loňské pololetí.
Z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplývá, že v červnu 2017 pobíralo důchod 468 žen a 55 mužů, kterým bylo sto a více let. Nejvíce jich žilo v Praze (93) a v Jihomoravském kraji (78), nejméně v kraji Karlovarském (12).
Z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplývá, že letos k 30. červnu činila průměrná výše starobního důchodu 11 807 Kč a úřad vyplatil celkem přes 3,6 mil. všech druhů důchodů, z toho přes 95 tisíc důchodů náleželo klientům žijícím v zahraničí.
Ministerstvo práce a sociálních věcí navýšilo rozpočet projektu „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám II“ na téměř 240 milionů korun. Zároveň došlo k rozšíření sortimentu pomoci. Kromě potravin a hygienických potřeb dostanou lidé v nouzi také domácí potřeby a textil.
Potřebujete se rychle zorientovat v pojmech z důchodového a nemocenského pojištění, sociálních dávek, zaměstnanosti či sociálních služeb? Pomoci vám v tom může elektornická verze Slovníku sociálního zabezpečení, kterou spustilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Jedná se o první aplikaci svého druhu, která je zaměřena na oblast sociální sféry. Elektronickou verzi slovníku najdete na stránkách slovnik.mpsv.cz