Jste zde

Domů

Marta Kubišová získala vysoké státní vyznamenání od presidenta Slovenska Andreje Kisky
Foto: Kancelář presidenta SR

U příležitosti 25. výročí vzniku Slovenské republiky udělil prezident Andrej Kiska v pondelí 1. ledna 2018 státní vyznamenání 25 osobnostem z České a Slovenské republiky. Mezi vyznamenanými je i zpěvačka a disidentka Marta Kubišová, operní zpěvačka Gabriela Beňačová a politik Petr Pithard, kteří obdrželi Řád Bíleho dvojkříže II. třídy.

Slavnostní akt udělování státních vyznamenání proběhl v bratislavské Redutě. Zúčastnila se celá slovenská politická reprezentace, v čele s prezidentem Andrejem Kiskou a premiérem Robertem Ficem i stovky hostů. Symbolicky bylo vyznamenaných výjimečný počet dvaceti pěti mužů a žen, právě jako připomínka zmíněného výročí.

Z proslovu presidenta Slovenska: „Výber ocenených, výnimočné osobné a ľudské kvality týchto žien a mužov, sú vzácnou príležitosťou ukázať, čo naozaj trvalo obohacuje našu spoločnosť.“ – „Ešte stále oceňujeme ľudí, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali proti fašizmu aj tých, ktorí sa vzopreli totalitnému komunistickému režimu. Ľudí, ktorí bojovali za našu budúcnosť a slobodu za cenu toho, že svoju budúcnosť ohrozili a svoju slobodu stratili. Oceňujeme ich z vďaky za to, čo pre nás urobili. Aj preto, aby sme si pripomenuli, aký vzácny a krehký je náš slobodný a pokojný život. Koľko odvahy, obetavosti i utrpenia je potrebných na porážku zla.“ – „Oceňujeme dnes aj každodenné hrdinstvo ľudí, ktorí sa rozhodli naplniť svoj život pomocou druhým.“ - „Ďakujem vám za radosť, ktorú nám prinášate. Za hrdosť, ktorú môžeme za vás cítiť. Za poznanie, ktoré nám prinášate. Za inšpiráciu, ktorú sú pre nás vaše výnimočné činy a vaše výnimočné životné príbehy.“

„Hlas, který se stal symbolem touhy po svobodě. Poselství její Modlitby je platné dodnes,“ bylo uvedeno ve zdůvodnění vyznamenání Marty Kubišové, které ocenilo i její činnost jako mluvčího Charty 77. Odnesla si vůbec největší potlesk slavnostního večera, kdy musela pro tuto příležitost na zcela netypickou „děkovačku“.

REKLAMA

TVsenior.cz
Zvýhodněné cestování pro seniory starší 55 let